Bateriové úložiště v oblasti Gerlach v Nevadě oslavilo již dva roky provozu!

V nevadské poušti, uprostřed pustiny, v zemi mustangů, rychlostních rekordů, unikátních nálezů, petroglyfů, horkých pramenů a velkých objevů, se nachází bateriové úložiště HE3DA 20KWh, které v polovině října oslavilo 2. výročí svého provozu.
Podobně jako při prvním výročí jsme se přijeli podívat na Camp David, který toto úložiště pohání. Camp David je zároveň druhou nejstarší sokolí farmou v USA http://www.skyoutfalcons.com/


video z druhého výročí 2020

video z prvního výročí 2019


Projekt vznikl v rámci spolupráce HE3DA a University of Nevada v Las Vegas. Obě strany podepsaly dohodu o spolupráci a strategickém partnerství. HE3DA tímto způsobem podpořila světově významné studium organismů přežívajících ve vroucí vodě. Studium finančně podpořila také NASA, což přineslo nečekaný objev třetího genomu těchto Extremofiles.


O projektu několikrát informovala i místní média. Výzkum dokonce popsal slavný dokumentarista David Attenborough.
The most unknown https://www.themostunknown.com/


Only On 2: Lithium Batteries Help To Monitor Microbes in Gerlach Hot Springs

https://www.ktvn.com/story/39633319/only-on-2-lithium-batteries-help-to-monitor-microbes-in-gerlach-hot-springs


HE3DA získala jedinečnou možnost ověřit funkci svých baterií ve skutečně extrémních podmínkách, kde se teploty mezi dnem a nocí liší až o 30 °C. V zimě je až -20 °C, v létě není výjimkou 40 °C. Ve vzduchu se vyskytuje vysoká koncentrace alkalických solí a super jemný prach. Ranč zásobují energií - v tomto off grid systému - kombinované zdroje ze 3 solárních okruhů, a to větrné elektrárny, agregát na zemní plyn a geotermální energie. Nabíjecí proudy mohou dosahovat až 250A a podobně vybíjecí proudy jsou na obdobné úrovni.


Úložiště navíc představuje zcela očesaný systém bez BMS, přičemž jeho chování sleduje elektronický monitorovací systém, který však nemůže žádným způsobem ovlivnit provoz baterií. Doposud se elektronické prvky tohoto systému ukázaly jako jediná poruchová část. V prostředí alkalických solí velmi rychle oxidují elektrické kontakty, ani drahá elektronika v těchto extrémních podmínkách nevydrží. Teploměry se měnily již počtvrté, senzory napětí bylo nutné měnit již dvakrát a pouze dokonalým propájením vznikl spolehlivější systém. V tomto prostředí trpí i logické obvody, ty už dva roky firma Adbitech zdokonaluje ve spolupráci s HE3DA. Rovněž výměna ovládacích logických obvodů proběhla třikrát.


Naopak baterie HE3DA vykázaly maximální robustnost a již dva roky zásobují ranč Camp David elektřinou. Jednou ročně probíhá servis, kdy se všechny články srovnají na stejnou úroveň. Tento servis nahrazuje složité bateriové a elektronické ovládací systémy (BMS-battery management system).


Toto úložiště, které se vejde na jednu paletu a lze jej letadlem shodit prakticky kdekoliv, má za úkol demonstrovat dokonalou využitelnost takto zjednodušeného systému, jenž je vhodný pro geologické, lékařské či vojenské mise v obtížných podmínkách. Plynule zásobuje elektřinou a přežije i elektromagnetické pulsy, jež dokáží kompletně odstavit jakoukoliv elektroniku.
Baterie HE3DA zde roku 2018 nahradily olověné články s celkovou kapacitou téměř 40 KWh. Od té doby běží nepřetržitě, a to bez jakýchkoliv elektronických ovládacích systémů. Spolehlivě vykrývají spotřebu energie v době, kdy solární panely a ostatní zdroje neprodukují elektřinu.


Očekávaná životnost úložiště v těchto extrémních podmínkách je 20 let. Oproti tomu olověné články měly životnost pouze 2-3 roky.