HE3DA instaluje první výrobní linky a má novou vývojovou laboratoř na v gigatovárně na baterie v Hor

Stavba první české gigatovárny Magma Energy Storage (MES) v Horní Suché na baterie od HE3DA úspěšné pokračuje. Včera jsme měli možnost si jako jediní (od příštího týdne bude celá továrna uzavřena pro veřejnost) prohlédnout celou výrobní halu a diskutovat další plány rozvoje s vedením HE3DA.

Dokončení stavby výrobních hal

Stavba továrny MES výrazně pokročila od naší poslední návštěvy na podzim, kdy byl dokončen hrubý skelet budovy výrobní haly. Jak vidíte na níže a výše uvedeném snímku na stavbě stále panuje čilý stavební ruch.

V současnosti firma dokončuje venkovní prostory, kde se nově bude instalovat obří trafostanice, dokončuje se parkoviště pro zaměstnance a hosty. V neposlední řadě se okolí výrobních hal upraví zelení.

Od příštího týdne začnou desítky kamiónů navážet další výrobní zařízení do objektu firmy, která již bude pod uzavřena pro veřejnost a bude pod přísným dohledem bezpečnostní agentury.

Montáž výrobních linek je v plném proudu

Hlavní práce a největší stavební ruch však panuje uvnitř obří výrobní haly, kde během naší návštěvy pracovalo několik desítek techniků a stavebních dělníků. Celou halu jsme si mohli v doprovodu zástupců vedení HE3DA prohlédnout. Respektovali jsme přitom zákaz focení.

Celá výrobní hala má 3 patra. Na 1. patře se nachází recepce pro zaměstnance a hosty. Většina prostorů je vyhrazena pro výrobní účely. Zhruba v 1/3 prostorů budou umístěny technologie pro zpracování nanotechnologií pro výrobu bateriových článků. Na místě jsme viděli obří kontejnery, tavící reaktor a další unikátní technologie.

Největší část 1. patra bude patřit výrobním linkám. Přímo na místě je již instalována první výrobní linka, montáž dalších linek bude realizována v následujících týdnech. Prostory budou hermeticky odděleny po dokončení tak, aby výroba probíhala ve velmi čistém prostředí.

Nová laboratoř a firemní zázemí

Absolutní novinkou pro nás byla nová vývojová laboratoř pro testování bateriových technologií, která je již funkční v prostorách MES v Horní Suché na 2. patře budovy. Přímo na místě jsme potkali několik tuzemských i zahraničních vědců. Kromě prostorů v Praze- Letňanech má HE3DA další vývojové pracoviště přímo na Karvinsku a třetí vývojová laboratoř bude v USA.

Na 2. a 3. patře se kromě vývojové laboratoře budou nacházet firemní kanceláře, relaxační zázemí pro zaměstnance, včetně posilovny a také firemní jídelna. Na střeše budovy bude stát velká fotovoltaická elektrárna, která bude uvedeno do provozu v roce 2020 poté, co firma spustí výrobu.

Kdy bude spuštěna výroba a jaké jsou další plány HE3DA?

Na výše uvedené otázky poskytneme odpovědi v připravovaném rozhovoru se zástupci vedení HE3DA v příštím týdnu na našem portálu.

Více zde