Naukowiec Jan Procházka uważa, że ma rewolucyjny wynalazek baterii. Jego firma HE3DA już produkuje p


Wynalazca nowego typu baterii, naukowiec Jan Procházka, przeżywa godzinę szczytu. W październiku jego firma ogłosiła budowę nowej fabryki, wkrótce po przyznaniu mu nagród prezydenta, niedawno wrócił z USA w celu założenia oddziału swojej firmy. "Z Chińczykami współpraca się nie udała, jesteśmy przekonani że nas oszukiwali,, ale w przyszłym roku dokończymy fabrykę z pomocą innych inwestorów", mówi.

W październiku otrzymał Pan od Prezydenta Medal 1. stopnia za zasługi. Za co to było? Za patent Pańskiej baterii? Było to za rozwój emalii FN Nano, który dzięki fotokatalizie, czyli reakcji ze światłem padającym, niszczy brud i zapobiega rozwojowi glonów i pleśni na fasadzie i we wnȩtrzu. Plus, oczywiście, za patent na baterie oraz zasługi w nauce jako tako ogólnie. Czy biuro prezydenta zaskoczyło cię swoim wyborem?

To był taki tajemniczy medal. Miesiąc temu otrzymałem od Senatu medal na rzecz nauki międzynarodowej, co było jasne, ale prezydent nas trzymał w niepewności. Ktoś zadzwonił do mnie z Białego Domu i zapytał, czy będę gotów przyjechać 28 października i czy przyjmę medal z rąk prezydenta. Odpowiedziałem, że jeśli prezydent zauważył moją pracę, jestem tym bardzo pocieszony i na pewno przyjdę. Jaki medal i za co mam dostać dowiedziałem się dopiero podczas samej ceremonii, ale nikt o tym nie wiedział, ani sama Martina Sáblíková.”

Jan Procházka (1961) ◼ W latach 80. studiował w Instytucie Technologii Chemicznej w Pradze, a w roku 1987 wyemigrował do Niemiec. W 1990 roku osiadł w USA, gdzie zajmował się rozwojem i praktycznym wykorzystaniem nanomateriałów. Brał udział w rozwoju technologii nano cząsteczkowej i był twórcą kilku patentów. ◼ Współpracował, na przykład z szwajcarskim naukowcem Michaelem Grötzelem, wielokrotnie nominowanym do nagrody Nobla. ◼ W 2005 r. powrócił do Czech, gdzie w 2009 r. zaczął rozwijać własną baterię, dla której założono HE3DA.

O twojej baterii często się pisze, ale jak właściwie działają te nano powłoki? Przekształcają energię świetlną w potężny efekt czyszczenia, chronią powierzchnie przed sedymentacją mikroorganizmów i oczyszczają powietrze z pasożytów i innych zanieczyszczeń. To naprawdę wyjątkowy światowy unikat opracowany przez czeską firmę Advanced Materials, która produkuje powłoki w Czechach i USA, a częściowo ją sprzedaje. Dla nich globalny rynek stoi otworem, osobiście uważam, że nano powłoka jest niezwykle ważnym wynalazkiem, zaraz za baterią, która jest w istocie konkretna. Może gdziekolwiek, komukolwiek, w dowolnym miejscu, w domu, w szpitalu, w fabryce, poprawić powietrze, zmniejszyć zachorowalność, alergie.

Jak się w ogóle dostałeś do fotokatalityki? Wiesz o Tobie się mówi głównie ze względu na baterię. Ta praca zaczęła się na długo przed baterią. Wychowałem się w nanotechnologiach na dwutlenku tytanu, przez lata pracowałem w amerykańskiej firmie Altairnano i tam nanocząstki produkowaliśmy. Śledziłem nieudane próby różnych dużych firm w celu opracowania takich powłok. Ale zawsze kończyło się na nano cząsteczkach owijających spinacz i po fotokatalizie. Konieczne było znalezienie środka wiążącego, który, przeciwnie, popycha powierzchnię nano cząstek w górę i to właśnie zrobiliśmy.

Zastosowałeś nano materiały także w swoim patencie na baterie. W październiku przedstawiciele firmy HE3DA poklepali kamień podstawny pod budowę fabryki w Horní Suchej. Jak dotąd wydaje się, że nie opiera się na fabule. Porównał się teren oraz stawiają się juz słupy do fundamentów. Mieliśmy nadzieję, że do końca roku będziemy mieć płytę podstawową, co nie będzie możliwe, ale będzie na wiosnę. A kiedy macie zamiar rozpocząć produkcje? Jeszcze dwa miesiące temu ogłoszono plan do końca 2019 roku najpóźniej. To zależy od tego, jak długo potrwa budowa, i oczywiście od inwestycji, ponieważ nie mamy jeszcze wszystkich niezbędnych kwot. Do tej pory mamy tylko niewielką część.

Ile chcecie całkowicie wydać na budowę? 180 milionów dolarów (prawie cztery miliardy koron). Twoi inwestorzy, zgodnie z informacjami, które ogłosiłeś w październiku, wstąpią do funduszu o nazwie Battery Unite. Co to jest za fundusz? Na stronie internetowej firmy znajduje się bardzo mało danych, a kapitał spółki to 200 tys. koron.

Są to drobni inwestorzy, którzy nie mają takich środkach aby kupili sobie 10-procentowy udziału w spółce. Ogólnie rzecz biorąc, ten fundusz kwalifikowanych inwestorów miałby otrzymać około 10 procent firmy, która produkuje baterie. Kolejne udziały w wysokości 10% akcji mieliby zyskać więksi inwestorzy, także zagraniczni.

A kim oni są? Tymczasem mamy dwóch głównych inwestorów finansowych, jednego zagranicznego i drugiego krajowego, z już zawartymi umowami ramowymi. Ale mamy też do czynienia z innymi.

Czy powie Pan imiona? Nie jest to jeszcze możliwe. Baterie jednak już produkujecie w swojej siedzibie na zrobotyzowanej linii w Pradze Letňany. Ile sztuk dziennie? Jeden do trzech sztuk. I gdzie jest ich koniec? Czy gdzieś komuś juz służą, czy juz jakieś sprzedaliście?

Różni partnerzy chcieliby, abyśmy posiadali zdolność megawat godzin, ale niestety nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Zaczęliśmy juz instalować domowe urządzenia z produkowanych baterii, ale w zasadzie nasze baterie wciąż są prototypami. Nadal stroimy linię, ponadto nie są to produkty certyfikowane, nie będziemy w stanie certyfikować do momentu rozpoczęcia produkcji masowej w Horní Suchá. Do tego czasu nie opłaci si nam tego robić, jest to bardzo kosztowne. Dlatego używamy baterie jedynie do własnych testów.

…a wiec sprzedaż żadna? Dopóki nie jest jasne, jak wygląda produkt, nie sprzedajemy go. Wiemy, że to będzie jedna kilowatogodzina, ale na pewno jeszcze będą zmiany w projekcie. To, co teraz produkujemy, doskonale sprawdza się w weryfikacji linii, robotów, oprogramowania, mamy jasne pojęcie o tym, co potrafi i robi bateria. Minusem według mnie jest to, że zajmuje to sporo czasu. Niewtajemniczony prawdopodobnie spodziewałby się że będziecie ten produkt mogli juz oferować i sprzedawać po tych latach. O co chodzi?