Zástupci firem Magna Energy Storage a HE3DA společně s premiérem Andrejem Babišem v Maroku


Předseda představenstva společnosti Magna Energy Storage Václav Binar a spolumajitel společnosti HE3DA Radomír Prus na pozvání premiéra Andreje Babiše absolvovali vládní návštěvu Maroka, které se v posledních letech aktivně věnuje výstavbě největší CSP (Complex Solar Power) elektrárny na světě.

Maroko bylo do roku 2014 z 97 procent závislé na dodávkách elektřiny ze zahraničí, ale díky největší CSP elektrárně Noor, se jim podařilo snížit závislost na dodávkách elektřiny. Výstavba elektrárny je rozdělena do tří fází, přičemž třetí fáze bude dokončena koncem roku 2019. Po dokončení třetí fáze bude elektrárna schopna vyrábět až 580 MW a zásobovat až 1 milion obyvatel a k tomu bude potřeba velké množství baterií které musí vydržet extrémní teplotní podmínky a zároveň nízké provozní náklady což technologie HE3DA splňuje. Je třeba zmínit, že spotřeba Maroka dosahuje až 219 TWh a počet obyvatel činí 34 milionů.

Místní vláda informovala společnost HE3DA o budoucích plánech Maroka, které chce do roku 2030 přejít na 50 procent energie z obnovitelných zdrojů. Návštěva Maroka proběhla za účelem předběžného vyjednávání podmínek pro dodávání baterií HE3DA, které vyvinul český vynálezce Jan Procházka. Tyto baterie se rychle dobíjejí a jsou odolné vůči místním teplotním podmínkám. Elektřina vyrobená solárními panely se bude během dne ukládat do bateriových uložišť HE3DA, ze kterých lze čerpat elektřinu také v noci.

Společnosti HE3DA a Magna Energy Storage měli plnou podporu premiéra Andreje Babiše, a to ve všech jednáních, která proběhla především díky kontaktům pana premiéra.

MES uvažuje o Maroku jako o distribučním centru pro Afriku.