Baterie HE3DA pohánějí výzkumné centrum v poušti.

Společnost HE3DA se zapojila do projektu, kterým se dlouhodobě zabývá také americká vládní agentura NASA. Program se zabývá zkoumáním bakterií žijících v nevadských vroucích pramenech. Česká firma poskytla své revoluční technologie, které celý výzkum umožní.

Jan Procházka se vrátil z Nevady, kde má česká společnost HE3DA svou pobočku – HE3DA USA.

Zde byl realizován projekt – HE3DA záložní zdroj pro extrémní podmínky v Black Rock Dessert, USA, Nevada, na kterém se podílela i University of Nevada. Cílem projektu byla výměna stávajícího olověného bateriového úložiště, které bylo nahrazeno lithiovým záložním zdrojem HE3DA.

Bateriové úložiště je napájeno solární energií, geotermální energií, větrem nebo 20 kWh generátorem. Generátor slouží jako záloha, pokud by úložiště nebylo dobíjeno z obnovitelných zdrojů.

Společnost HE3DA musela vyřešit, jakým způsobem napojí battery pack na přírodní zdroje, které jsou napojeny na dva solární okruhy, dva invertory a na větrnou elektrárnu. Energie z větrné elektrárny je velmi nepředvídatelná. Pokud se zvýší rychlost větru, může vygenerovaná energie nárazově převýšit 100 A. Na tyto nárazové přílivy energie musí být úložiště připraveno, což záložní zdroj HE3DA jednoznačně splňuje.

Obrázek45

Tímto se společnost HE3DA zapojila do programu, který dlouhá léta financuje NASA a další významné instituce. Projekt se zabývá studiem bakterií, které žijí ve vroucích pramenech v Black Rock Dessert v Nevadě.

Tyto baterie byly vyrobeny na zkušební lince v pražských Letňanech.