Nanosuperman Jan Procházka

Geniální nanotechnolog a vynálezce 3D baterie Jan Procházka měl za svůj život řadu povolání, v Německu myl nádobí, v Americe dělal taxikáře, ale jeho celoživotní vášní byla vždy chemie. Úspěch v Čechách i v zahraničí sklidil nejprve samočistícím nátěrem, který by mohl udělat z Prahy nejčistší místo Evropy, ale dnes je známý především jako autor nejbezpečnější baterie na světě.

Láska k chemii přišla už na základní škole, kdy se starý školní kabinet chemikálií přestěhoval k Procházkům domů. „Pro mě bylo takové dobrodružství, že jsem se na to vrhnul a nepustilo mě to do dnes,” popisuje Jan Procházka a s jiskřičkami v očích vzpomíná, jak sléval různé soli a pozoroval barevné změny a sraženiny. Tvrdí, že právě tehdy si vyvinul cit, jak se věci v chemii chovají. Už v osmé třídě studoval vysokoškolská skripta a spolužáci oněm tvrdili, že toho ví víc než učitelé.

Když člověk myje nádobí, má kvalifikaci být milionářem

V roce 1987 odešel do Německa, kde pracoval pro armádu, dělal číšníka, kuchaře i myl nádobí. „To je důležité pro profesní kariéru, říká se, že když člověk myje nádobí, tak má kvalifikaci být milionářem.” Směje se Procházka. Po dvou letech v Německu ale odletěl do Ameriky.

Tam odešel bez znalosti angličtiny, a tak začínal opět od nuly. Pracoval jako taxikář i zahradník. „V Americe jsem už nemyl nádobí, to se mi nepodařilo.” Směje se a tvrdí, že všechny práce, které kdy vykonával, mu rozšířili obzory a poznal díky tomu společnost od úplného dna.

Více zde