České mozky zazářily v Las Vegas. Mezi největšími technologickými giganty

V americkém Las Vegas se konal zkraje ledna největší veletrh spotřební a výpočetní techniky na světě CES 2018. Na letošním ročníku bylo výjimečné především to, že mezi novými výrobky známých technologických gigantů, zazářil také rekordní počet českých výrobců.

V minulých ročnících byly k vidění tak maximálně jeden či dva české projekty. Alespoň v rychlosti připomeňme českého fotografa a cestovala Jana Březinu, který se v minulých letech se svým projektem dokonce dostal mezi 50 nejúspěšnějších aplikací konference AppNation, která je součástí veletrhu CES.

Letos se však na akci ukázalo hned sedm zajímavých projektů, jež se zrodily v českých luhách a hájích. Prezentovala se zde například společnost HE3DA, která chce udělat díru do světa s revoluční baterií určenou pro skladování velkého množství energie. Tu by mohly jednou používat energeticky soběstačné budovy a elektromobily.

Bez nadsázky se dá říci, že český vědec Jan Procházka nejpodstatnější části baterie překopal od samého začátku. V současnosti se totiž lithiové baterie vyrábějí z tenkých elektrod, které mají podobu kovových fólií. Na nich je pak nalepena aktivní vrstva. Všechny tyto části jsou skládány vertikálně.

Akumulátor z českých dílen, který je mimochodem 100% recyklovatelný, má však vlisované jednotlivé články horizontálně, a navíc ve formě tablet zasazených do kovového rámu. V praxi tak má dvacetkrát silnější tloušťku i kapacitu elektrod, díky čemuž dokáže pojmout mnohem více elektrické energie než současná řešení.

Zdroj: https://www.novinky.cz/muzi/461807-ceske-mozky-zazarily-v-las-vegas-mezi-nejvetsimi-technologickymi-giganty.html