Česká technologie HE3DA boří limity současných lithiových baterií

January 28, 2018

Poptávka po velkokapacitních bateriích určených pro energetická úložiště je obrovská, ale trh s nimi je ještě v plenkách. Česká firma HE3DA má se svým patentem, baterií s 3D prostorovými elektrodami na bázi lithiových nanomateriálů, našlápnuto k obsazení pozice celosvětového lídra v tomto segmentu.

 

Technologie HE3DA (z anglického High Energy 3D Accumulator), kterou vyvinul český vědec a vynálezce Jan Procházka, významně posouvá hranice možností lithiových baterií. Využívá vysokou rychlost nabíjení a vybíjení nanomateriálů, baterie vynikají bezpečností a dlouhou životností. Díky nízkému vnitřnímu odporu a vnitřnímu chlazení elektrolytem lze konstruovat články s řádově vyšší kapacitou, než mají současné lithiové baterie, a maximální výkon je přitom až patnáctkrát vyšší. Navíc náklady na jejich provoz a chlazení jsou nízké.

 

„Energetika potřebuje bezpečnou a levnou baterii a tu my máme. Navíc plně recyklovatelnou. Náš hlavní směr je ukládání energie, vyrovnávání výkonu solárních elektráren a podobně. Dále jako obří trh vidíme banky či nemocnice,“ komentuje Jan Procházka.

 

V energetickém odvětví mohou baterie sloužit k vyrovnávání špiček, k vytváření ostrovních sítí, jako záložní zdroje nebo také ke stabilizaci obnovitelných zdrojů. Revoluční změny se však HE3DA chystá přinést i do oblasti automobilového průmyslu – kromě alternativy cenově dostupné a bezpečné startovací autobaterie 12V je možné vyrábět 50V baterii o váze a rozměrech dnešních akumulátorů. Vývoj se soustředí také na rychlonabíjecí baterie pro elektromobily. Současné prototypy se pyšní kapacitou 125 Wh/kg a dobou nabití 90 procent za půl hodiny. Překonávat limity hodlá HE3DA i v oblasti letectví a kosmonautiky, medicíny a elektrotechniky.

 

Česká baterie s tuzemským lithiem
 

Výroba baterií s technologií HE3DA se zpočátku neobejde bez zahraničního lithia, ale do budoucna počítá s využitím lithia z Krušných hor. „Náš komplex je schopen zpracovat veškerou místní těžbu. Když to všichni podpoří, může to dopadnout tak, že česká firma bude těžit české lithium, koncentrát se bude zpracovávat v české chemičce, a ta bude dodávat materiály, které půjdou do baterií,“ plánuje Procházka. Dodává, že by v tuzemsku měla vyrůst i recyklační linka, protože výrobce bude použité baterie vykupovat.

 

Společnost HE3DA se věnuje vývoji a výrobě prototypů v pražských Letňanech, zároveň však v loni říjnu zahájila stavbu továrny na výrobu baterií v Horní Suché u Havířova. Její výstavba vyjde asi na 5,5 miliardy korun a provoz by měla zahájit do dvou let. Podle Procházky má zpočátku vyrábět baterie s kapacitou 1,2 GWh za rok, postupně by se však mohla zvýšit až na 30 GWh. Výrobní závod buduje konsorcium Magna Energy Storage, za nímž stojí akcionáři společnosti HE3DA a fondu Battery Unite sdružujícího menší investory. Zároveň jsou již uzavřeny rámcové smlouvy s jedním zahraničním a jedním tuzemským investorem, v budoucnu společnost očekává vstup dalších. Loni ztroskotala jednání s čínskými investory, kteří se pokusili nelegálně získat patentovanou technologii. Aktuálně se s českou stranou soudí o vrácení nevratné zálohy na předkupní právo.

 

V roce 2017 společnost HE3DA expandovala také za oceán, kde založila dceřinou společnost ve státě Nevada v USA. Do čtyř let tam plánuje vybudovat další výrobní závod. Jan Procházka, hlava celé společnosti HE3DA, má ve svém oboru letité zkušenosti a know-how. Na vývoji vlastní baterie pracuje od roku 2009. Po studiu VŠCHT v Praze emigroval v roce 1987 do Německa, od roku 1990 se pak v USA věnoval vývoji a využití nanomateriálů. Zpět do Česka se vrátil v roce 2005. Loni obdržel od prezidenta republiky medaili 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy, a to především za vývoj samočisticího nátěru FN Nano, který chrání povrchy před usazováním mikroorganismů a čistí vzduch.

 

 

Zdroj: https://www.byznys-energie.cz/clanek/ceska-technologie-he3da-bori-limity-soucasnych-lithiovych-baterii

Please reload

Kontakt:

 

HE3DA s.r.o.

Beranových 130
199 05 Praha - Letňany

Česká republika

email: info@he3da.cz

Kontakt na společnost sdružující kvalifikované investory:

 

Battery Unite s.r.o.

Rychnovská 408

Praha 9 - Letňany

Česká republika

email: info@batteryunite.cz 

tel: +420 775 666 383

www.batteryunite.cz

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2020 by HE3DA