Nováček na veletrhu CES 2018 v Las Vegas bude společnost HE3DA, která chce v USA prosadit svůj paten


Veletrh CES 2018 začíná příští týden v Las Vegas. Firmy se ale s prvními novinkami snaží zaujmout s předstihem, dříve, než se najednou přivalí tisíce nových produktů. V této záplavě se budou snažit uspět i české firmy, většina z nich s podporou agentury CzechInvest.

Nejčastější slova spojená s veletrhem CES letos budou vlastně dobře známá: smart, 5G, OLED, 8K, fitness a další stálice reklamních brožur a proslovů na konferencích. Zdá se ale, že zatímco v předchozích letech byl hlavním motivem veletrhu Apple (a jak s ním všechny novinky propojit), letošek bude už jednoznačně ve znamení umělé inteligence s hlasovým ovládáním. Už nyní oznámilo několik desítek firem, že na veletrhu ukážou zařízení propojená s umělou inteligencí Alexa, reprosoustavy napojené na Alexu nebo Google Asistenta.

Co třeba taková bezdrátová sluchátka s Alexou, bezdrátová nabíječka s reproduktory a Alexou nebo rovnou možnost ovládat chytrou domácnost bez hlasu, ale přímo silou mysli?

Mezi největší lákadla veletrhu CES tradičně patří nové technologie v televizorech. LG už tradičně předem oznámilo některé své novinky, tou hlavní má být první OLED televizor s úhlopříčkou 88" (224 cm) a rozlišením 8K (7680 x 4320 bodů). OLED technologie v tomto případě ale jen dohání LCD technologii, která už podobných rozměrů a rozlišení dosáhla. Pro LG je to ale další pokrok v oblasti, kde zatím nemá konkurenci – je jediným výrobcem televizních OLED panelů. A mimochodem, i LG bude mít na veletrhu CES chytrý reproduktor, LG ThinQ Speaker se zabudovaným Asistentem od Googlu.

Konkurenční Samsung během CES údajně chystá také velké televizní překvapení a poodhalí něco o Galaxy S9, i když zajímavé informace už unikly neoficiálními cestami – design má být podobný stávajícím top modelům, ale Samsung Galaxy S9 Plus by měl mít duální fotoaparát a čtečku otisků schovanou buď pod displejem, nebo pravděpodobněji jen umístěnou symetricky ve středu zadního panelu. Oficiální je zatím ale jen nová generace telefonu A8 s infinity displejem a zahnutý HDR monitor s technologií Thunderbolt 3.

Zajímavě vypadají také "startupové" novinky spojené se Samsungem, respektive jeho inkubátorem C-LAB. Patří mezi ně směrový bezdrátový reproduktor S-Ray, který má nahradit sluchátka, a přitom nerušit okolí, nebo brýle Relúmĭno, které mají umožnit zrakově postiženým se zbytky zraku lépe vidět.

Netradiční budou i možnosti dopravy na CES. V Las Vegas budou fungovat hned dvě služby využívající autonomní vozy – malý mikrobus, který už zde jezdí od konce loňského roku, a také několik vozů služby Lyft s technologií Aptiv ve vozech BMW řady 5.

České start-upy s velkým rozptylem

Už před rokem se do Las Vegas dostalo několik českých firem díky podpoře agentury CzechInvest. Letos se mělo na CES podívat deset českých start-upů, nakonec jich ale jede sedm, z toho dva se vracejí. Prvním z nich je Actijoy, v podstatě fitness systém pro psy, který zahrnuje misku s integrovanou váhou a senzor pohybu umístěný na psovi. Do Actijoy investovala 30 milionů korun společnost Vafo, výrobce krmiv Brit. Druhým navrátilcem je Oscar Senior, jednoduchá grafická nadstavba pro zařízení s Androidem vhodná pro seniory.

Nováčci zahrnují společnost HE3DA, která chce v USA prosadit svůj patentovaný design akumulátorů, společnost 2Realistic, která nabízí pro služby vizualizační nástroje nebo PassRight, nástroj, který má s pomocí umělé inteligence zrychlit získání amerických víz.

Bez státní podpory pak na CES míří společnost Sense Arena, která vyvinula technologii, jež sportovcům pomáhá zlepšit postřeh, prostorovou orientaci a další potřebné vlastnosti s pomocí virtuální reality. Díky tomu, že mezi velká témata letošního veletrhu CES patří jak spojení sportu a technologií, tak virtuální a rozšířená realita, má právě Sense Arena šanci zaujmout v globálním měřítku. Zatím technologii zkouší hokejoví Bílí Tygři a mezi partnery je i český hokejový

svaz.

Jako překvapení pak oznámila účast i společnost Angee Inc, která má české zakladatele. Na veletrhu CES uvede na trh svou bezpečnostní kameru Angee s funkcí osobního asistenta. Jde o produkt, který před dvěma roky uspěl na Kickstarteru, ale poté narazil na problémy při zahájení výroby a nabral tak roční zpoždění.

Zdroj: http://tech.ihned.cz/c1-66005960-ces-2018-prinese-rekordni-oled-televizi-i-taxiky-bez-ridicu-cesi-budou-krmit-pejsky