Česko čeká lithiová horečka. Rostoucí cena a bohaté zásoby důležité suroviny lákají místní i zahrani

České lithium na Cínovci chtějí společně využívat výrobce akumulátorů HE3DA a těžební společnost European Metal.

  • V Česku jsou asi čtyři procenta světových zdrojů lithia.

  • Cena lithia dlouhodobě roste, nyní je asi 8500 dolarů za tunu.

Na výrobu jednoho elektromobilu Tesla je potřeba 50 kilogramů lithia. autor: Shutterstock

Baterie jsou klíčové pro tři rychle rostoucí oblasti průmyslu − výrobu elektromobilů, mobilních telefonů, skladování "zelené energie". S tím je spojena očekávaná vyšší spotřeba lithia. České firmy se na tomto globálním boomu chtějí podílet. Prvním příkladem je spojení australského těžaře European Metals a českého výrobce baterií HE3DA.

Základem spolupráce má být využití bohatých ložisek lithia na Cínovci. Světové ceny tohoto kovu se dostaly na úroveň 8500 dolarů za tunu. To znamená, že už se ho vyplatí těžit i relativně drahým hlubinným způsobem − to je právě případ Cínovce.

Veškeré vytěžené a zpracované lithium na Cínovci může v budoucnu exkluzivně využívat právě výrobce akumulátorů do lithiových baterií HE3DA. Firma se dohodla na strategické spolupráci s australskou společností European Metals, která od roku 2013 vlastní majitele průzkumných práv na Cínovci, společnost Geomet.

"Budeme pomáhat s vývojem technologií pro těžbu a postupně s jejím růstem začneme zpracovávat veškeré vytěžené lithium na Cínovci," řekl jeden z majitelů firmy HE3DA Radomír Prus, který v budoucnu nevyloučil ani propojení formou výměny části akcií.

Najít odbyt v Česku (ani v jiných evropských zemích) by nemělo být těžké. Například podle odhadů Škody Auto bude do roku 2025 čtvrtina nově vyrobených aut ve světě na elektrický pohon a firma hodlá být součástí tohoto trendu. Do tří let chce na trh uvést svůj první sériový elektromobil. Navíc se rozvíjí trh s velkokapacitními úložišti energie, která jsou jedním z trendů v energetice.

HE3DA loni zahájila v Letňanech zkušební výrobu lithium-iontových baterií na základě svých patentů. Zároveň buduje výrobní halu v Horní Suché na Karvinsku. "Bude to celý zpracovatelský řetězec na území Česka," řekl Prus. Obě firmy budou spolupracovat i na dalším vývoji.

Na Cínovci jsou asi čtyři procenta světových zásob lithia. Odpovídá to šesti milionům tun zpracovaného lithiového karbonátu, který vzniká úpravou z vytěžené horniny. Geomet nyní dokončuje studii proveditelnosti těžby a čeká ho posuzování vlivu těžby na životní prostředí (EIA). Teprve pak může úřady žádat o vymezení těžebního prostoru a povolení k těžbě, která je reálná kolem roku 2020.

Australané nejsou jediní, kdo chce vydělat na lithiu v Česku. Cínovecká deponie, za níž stojí fond RSJ (ve kterém je podílníkem například miliardář Karel Janeček), hodlá vytěžit odkaliště po dřívější těžbě cínu. V hlušině na asi dvanácti hektarech je odhadem 2100 tun lithia. RSJ má již od Českého báňského úřadu všechna povolení. Se zahájením těžby ale nespěchá. Spíše to vypadá, že fond spekuluje na prodej připravené lokality a získání prémie za "oběhání" úřadů. RSJ je aktivní i v Horním Slavkově na Sokolovsku, kde je v odkališti až 5400 tun lithia. Na rozdíl od Cínovce zde ale naráží na odpor občanů, kteří se bojí, že se v pětitisícovém městě neúnosně zvýší kamionová doprava.

Možné protesty obyvatel a splnění ekologických podmínek musí řešit také Geomet. Podle ředitele firmy Richarda Pavlíka se doprava vytěženého lithia plánuje podzemním tunelem. Zpracování horniny pak má probíhat na pozemku určeném pro rekultivaci v katastru obce Dubí, co nejdále od míst, kde lidé bydlí. Při těžbě a zpracování lithia se navíc nepoužívají tak nebezpečné chemické látky jako třeba kyanid při těžbě zlata.

Původní článek najdete na: http://archiv.ihned.cz/c1-65678270-cesko-ceka-lithiova-horecka-rostouci-cena-a-bohate-zasoby-dulezite-suroviny-lakaji-ceske-i-zahranicni-firmy