„Momentálně to vychází tak, že battery pack by mohl mít asi o dvacet procent vyšší kapacitu, než ten


Patrony opatřené nanosměsí – tak by se dal popsat základ inovačních a největších monočlánků na světě v podání společnosti HE3DA a jejího vynálezce Jana Procházky. Nové baterie vydrží zkrat i další způsoby drsného zacházení, které znamenají pro klasické lithiové zdroje automaticky konec životnosti. Elektrody baterií HE3DA jsou navíc opatřeny nehořlavým separátorem a jsou například vhodné pro energetiku – i pro větší zdroje se dnes využívají místo baterií jako má HE3DA tisíce miniaturních článků známých z malých spotřebičů.

O přednostech nových baterií, které také mimo jiné nepotřebují žádnou složitou řídící elektroniku a oproti alternativě jsou až o polovinu levnější, jsme hovořili s duchovním otcem Janem Procházkou.

Jak je vaše baterie konkurenceschopná? Je postavena na zcela jiném principu, než lithiové články s běžně rozšířenou technologií… Mohla by vaše články využívat například Tesla Motors, nebo další výrobci, kteří vyrábějí auta ve velkém? Proč vaše technologie ještě nenalezla širší uplatnění?

Já bych byl celkem opatrný. My máme nějaké finanční zdroje, Tesla má nějaké finanční zdroje, samozřejmě trochu soutěžíme. My jsme navíc zahájili experimentální náběh výroby dříve, než Tesla. Oni staví továrnu na baterie už tři roky, my jsme postavili během čtyř měsíců. My máme výhodu, že dokážeme vyrábět na mnohem menší ploše. Nemáme sice tak superiorní hustotu energie na článek, jako oni, ale když začnete stavět moduly, tak je zase výhoda na naší straně. Neexistuje univerzální baterie pro všechna použití. Ve výzkumu letos chceme vytvořit battery pack pro elektromobil, letošní rok je v podstatě zaměřený na automobilový průmysl. Výroba je zase orientovaná na to, aby zvládla produkovat správně a plně automaticky baterie pro ukládání energií. Původní článek najdete na: https://www.web4trader.cz/tesla-motors-elona-muska-vs-he3da-jana-prochazky-v-ucinnosti-vede-cesky-vynalezce-45699/

Štítky: