Elon Musk by mal byť v strehu. V ČR sa začína sériová výroba revolučnej batérie HE3DA


Pred viac ako rokom sme vás informovali o projekte veľkokapacitných Li-Ion batérií na báze priestorových (3D) elektród, na ktorých pracuje tím pod vedením popredného českého odborníka na nanotechnológie a vedca Jana Procházku. Nová generácia lítiových batérií disponuje kapacitou väčšou ako 300 Wh/l a vysokou bezpečnosťou. Vývoj prebieha vo firme HE3DA, s. r. o., do ktorej už vstúpil čínsky investor s vkladom takmer 1,5 miliardy českých korún.

V týchto dňoch sa oficiálne spúšťa sériová výroba, na slávnostnom otvorení v Prahe-Letňanoch sa zúčastnil aj český premiér Bohuslav Sobotka. V Letňanoch sa však bude uskutočňovať najmä vývoj, výroba by sa mala rozbehnúť v Hornej Suchej v Moravskosliezskom kraji.

Nové batérie nie sú určené pre smartfóny a notebooky, spoločnosť sa chce zamerať na tri ciele – batérie pre automobily, pre domácnosti k strešným solárnym panelom a pre energetiku.

„Naše päťdesiatvoltové autobatérie umožnia množstvo inovácií v automobilovom priemysle. Len čo budú výrobcovia automobilov pripravení využiť ich, sme schopní dodávať tieto batérie v rozmeroch a hmotnosti dnešných olovených akumulátorov, teda bez nutnosti zmeny dizajnu karosérie. Je to revolučná cesta k bezpečnému a cenovo dostupnému vysokovýkonnému akumulátoru s rýchlonabíjaním,“ vyjadril sa Procházka.

Nové batérie by navyše mali byť lacnejšie, bezpečnejšie a s dlhšou životnosťou.

Viacej najdete na:

http://www.pcrevue.sk/a/Elon-Musk-by-mal-byt-v-strehu--V-CR-sa-zacina-seriova-vyroba-revolucnej-baterie-HE3DA