Čech vyvinul unikátní baterii. Z průlomu můžou těžit i nové elektromobily


Česko má zaděláno na průlom v oblasti skladování energie. Vědec Jan Procházka vynalezl baterii, která dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za nízkou cenu. Zároveň ale při vysoké bezpečnosti. Vynález začala v pondělí vyrábět společnost HE3DA v Praze.

Slavnostní otevření výrobní linky proběhlo v pondělí. Realizace nápadu nebyla pro vědce Procházku přitom vůbec snadná. Řadu let trvalo, než sehnal potřebný kapitál. Nakonec se to povedlo díky spojení s investory a založení společnosti HE3DA. Hlavním mecenášem vynálezu se stal podnikatel Radomír Prus.Společnost vyvinula dva základní typy baterií. Robustnější, se silnějšími elektrodami a delším nabíjením, která bude sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu. Druhý typ, se slabšími elektrodami, umožňí mnohem rychlejší nabíjení a vybíjení a bude mít využití v elektromobilech nebo v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie.

Baterie mimo jiné představuje čistý zdroj energie pro automobily, které se z velké části podílejí na znečištění ovzduší. Kromě toho je baterie ideálním prostředkem pro uložení energie z obnovitelných zdrojů, například solárních elektráren. Tím by se mohly odstranit hlavní nedostatky alternativních zdrojů: nárazové přetěžování energetické sítě, a to, že často vyrábějí energii v jiný čas, než ji spotřebitelé potřebují. Česká baterie navíc díky internímu chlazení elektrolytem zabere pouhý zlomek prostoru oproti nyní používaným systémům.I když se dá baterie vyrábět sériově, firma se chce zaměřit na řešení šitá na míru klientům. Ti budou moct specifikovat své požadavky na baterii, a ta bude dovyvinuta podle jejich přání. Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/438190/cech-vyvinul-unikatni-baterii-z-prulomu-muzou-tezit-i-nove-elektromobily.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy