HE3DA: Výstavba obří továrny na baterie byla zahájena na Karvinsku


Česko se již brzy může stát „středoevropským tygrem“ ve výrobě lithiových akumulátorů. Na Karvinsku bylo totiž zahájena výstavba nové velké továrny na výrobu lithiových baterií nové generace s využitím nanomateriálů, které vyvinula společnost HE3DA.

Po dokončení výstavby bude továrnu (částečně) pohánět solární energie, kterou budou vyrábět fotovoltaické panely na její střeše. Vizualizaci nové továrny po jejím dokončení zachycuje ilustrační snímek nahoře.

Přípravné stavební práce

Pilotní výrobu nové generace baterii spustila HE3DA (čteno Heda) v prosinci 2016 v Praze Letňanech. V současnosti se zde vyrábí baterie na lince s kapacitou 10 MWh ročně. Slouží zejména pro testování a pro další vývoj baterií. V květnu letošního roku však HE3DA zahájila přípravné práce na výstavbě hlavního výrobního závodu v Horní Suché na Karvinsku. Po dokončení bude v lokalitě Horní Suchá stavba nové haly o velikosti 10.000 m2.

“Na staveništi v současnosti pracuje vrtná souprava, která vrtá sondy pod piloty. Větší ruch na stavbě nastane v září, kdy se začnou provádět injektáže a rozběhnou se další stavební práce,” upřesnil nám včera v rozhovoru Radomír Prus, který je investorem ve společnosti HE3DA.

Investice za 5,5 miliard

Nová investice společnosti HE3DA za 5,5 miliardy korun má být dokončena v roce 2018. Závod, který vzniká v průmyslovém areálu po bývalém černouhelném Dole František na Karvinsku, bude do světa každým rokem posílat baterie s kapacitou až jedné gigawatthodiny.

První linka bude sloužit pro výrobu půltunových padesátikilowattových baterií určených pro těžkou energetiku, zejména jako základní baterie vysokokapacitních uložišť. Tento typ akumulátorů najde využití zejména u obnovitelných zdrojů elektrické energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Druhá linka bude vyrábět baterie o kapacitě pět kilowatthodin nebo i menší pro rodinné domy či male firmy. Výrobu, v níž by mělo pracovat po plném náběhu výroby až 250 lidí, chce HE3DA zahájit v příštím roce. Po rozjezdu výroby má továrna generovat roční tržby ve výši 450 milionů dolarů (přes 11,5 miliardy korun).

Česko jako bateriová velmoc?

Současná energetika prochází zásadní proměnou, kterou způsobují zejména obnovitelné zdroje a baterie. Poslední vývoj dokazuje, že Česko může hrát v této technologické revoluci významnou úlohu. Kvůli bohatým zásobám lithia, vzácného kovu nezbytného pro výrobu baterií, k nám míří i zahraniční investoři.

Kromě HE3DA je v Česku řada dalších startupových firem, které přicházejí s inovativními modely lithiových baterií a vyvíjejí zcela netradiční řešení ve svých výzkumných centrech napříč Českem. Do vývoje baterii se zapojují i vědečtí pracovníci na univerzitách od Ostravy až po Plzeň.

Je dobře, že se letos v Česku instalují první stovky domácích baterií jako doplňky fotovoltaických elektráren v rodinných domech. Vznikají také první velké bateriové parky s kapacitou v stovkách až tísíc kWh. Díky nadšení a inovacím těchto “bateriových průkopníků” se z Česka za pár let může stát “respektovaný bateriový tygr” ve středoevropském regionu.

Zdroj: